Föreningsresultat Vecka 6

Sport
PUBLICERAD:

Boule, bowling och curling.

Foto: ANDERS WIKLUND / TT

Boule

Resultat av Korpen i Degerfors Hallaboule.

Omgång 21: Lawa - Kuss 13-5, Högeberg - Seniorena 13-1, Solbringen - Bergmästaren 8-13, P-jävlar - Linnebäck 10-13, Invalidos - HM 13-12, EH - 41:na 12-13.

Omgång 22: Qub - HM 3-13, Seniorena - Nike 12-13, Högeberg - Kuss 13-2, Lawa - P-jävlar 13-8, Malö - EH 13-10, Linnebäck - Bergmästaren 13-1, Invalidos - 41:na 11-13.

P-jävlar2016411616
41:na191638016
Qub201469114
HM201465114
Linnebäck211295312
Lawa201282712
Högeberg201192611
Solbringen201010-510
Bergmästaren211011-2110
Kuss21912-459
Invalidos21813-398
Malö19712-187
Nike20713-597
EH21417-1064
Seniorena21219-1512

Boule

Resultat av Korpen i Karlskogas seriespel i boule.

Haha – Izzi 13-5, Siba – Japu 13-5, Tobi – EA 13-9, Beer – Cake 13-2, Japu – Rema 13-8, Laka – Tunnan 2-13, Cake – Ming 8-13, EA – Tunnan 0-13, Sul – Fritjof 13-12, Haha – Japu 11-13.

Beer34295407-20229
Tunnan342311382-25423
Tobi342311383-28523
Motion332112341-31621
Haha322012350-27520
Siba332013357-28720
Rema342014360-31420
SUL331815339-31218
Izzi331815316-32018
Laka331716337-30517
MS331617332-31716
Japu321517293-34415
Södra321418327-30914
EA311318278-33313
Hula331221287-36112
Ming341024270-40210
Fritjof33429186-3954
Cake31328184-3883

Bowling

Resultat av PBK Strikes 3-manserier i bowling, omgång 18.

Onsdagsgruppen: Charlie - WEB 10-10, JTT - Lisas 5-15, Wimsorna - HOB 8-12, Flog - Mixarna 15-5, X-Men - Pinglorna 14-6, KAS - GNO 6-14.

X-Men171034181-15923
Wimsorna171016184-15621
Lisas17926192-14820
KAS16916175-14519
Flog17827176-16418
JTT16907158-16218
WEB17737176-16417
Charlie D17647168-17216
BLE16718162-15815
Pinglorna16538147-17313
GNO176110156-18413
HOB166010136-18412
Mixarna174310149-19111

Torsdagsgruppen: Buus - Missarna 11-9, Harrys - Habo 14-6, Bottennapp - Hålslaget 10-10, Rännrullarna - Boys 8-12, Charlie G - Södra 7 10-10, Falkarna - Cantöserna 4-16.

Falkarna171034200-14023
Charlie G161024186-13422
Hålslaget17845183-15720
Harrys17845181-15920
Klotrullarna16754172-14819
Rännrullarna17737165-17517
Södra 717557160-18015
Missarna17629175-16514
Buus177010166-17414
Boys16466146-17414
Habo17629150-19014
Cantöserna166010140-18012
Bottennapp16529136-18412

Pensionärsserier i bowling

Resultat av Örebro läns pensionärsserier i bowling, omgång 18.

Super Elit: Allé 1 - Strike 1 10-9, Hällefors 2 - Hällefors 3 11-9, Strike 2 - Örebro 4 10-10, Strike 3 - Linde 1 8-12, Örebro 1 - Nora 1 13-7, Örebro 3 - Kumla 1 9-10, Glansh 1 - Hällefors 1 6-14.

Linde 118160210848
Örebro 11814139143
Hällefors 11813147341
Strike 118113411438
Örebro 41812154638
Strike 218927030
Allé 1189182928
Hällefors 2188010-4724
Strike 318729-1923
Kumla 1187011-5921
Örebro 3185013-5315
Nora 1184014-7812
Hällefors 3183015-1229
Glansh 1182115-838

Division 1: Allé 2 - Linde 2 13-7, Kumla 2 - Kopparb 2 10-10, Frövi 1 - Örebro 2 12-8, Askersund 1 - Laxå 2 13-7, Spärr 1 - Laxå 1 7-13, Glansh 2 - Örebro 5 5-15, Kopparb 1 står över.

Frövi 11612226639
Laxå 21712053536
Örebro 51712052736
Askersund 11610248632
Kumla 2178451230
Örebro 217818226
Kopparb 216736-126
Allé 217647722
Kopparb 116628-1922
Laxå 1166010-3818
Glansh 2175012-8215
Spärr 1173212-4613
Linde 2173014-499

Division 2: Nora 2 - Spärr 2 Uppskjuten, Kilsbergen 1 - Allé 4 13-7, Örebro 6 - Askersund 2 5-14, Kumla 3 - Frövi 4 17-3, Strike 4 - Linde 3 5-15, Frövi 2 - Nora 3 12-7.

Linde 316140213142
Frövi 21611144734
Askersund 21610243534
Strike 41610065030
Örebro 6169253430
Nora 316826-928
Kumla 316709-4021
Kilsbergen 116538-4020
Allé 416538-2118
Spärr 2154011-3712
Nora 2153111-5610
Frövi 4162014-946

Division 3: Linde 4 - Glansh 3 16-4, Linde 5 - Hällefors 4 12-8, Kopparb 3 - Allé 6 16-4, Frövi 3 - Storå 1 4-16, Kumla 4 - Allé 3 2-18, Spärr 3 - Strike 5 12-8.

Storå 116141113044
Kopparb 31610247033
Hällefors 4168352728
Kumla 4168172726
Frövi 316817225
Strike 516727-1423
Allé 316709321
Linde 515546-1121
Glansh 316628-1321
Spärr 3164210-9015
Linde 4164210-6514
Allé 6153210-6613

Division 4: Nora 4 - Kumla 5 13-7, Örebro 9 - Nora 5 15-5, Frövi 5 - Kilsbergen 2 17-3, Frövi 6 - Skala 1 4-16, Glansh 4 - Örebro 7 7-13, Glansh 5 - Askersund 3 8-12.

Örebro 716140210642
Örebro 91612136638
Glansh 41612044236
Nora 41610153731
Frövi 51610066530
Skala 1169073727
Askersund 316619-4319
Nora 5165110-1617
Glansh 5165011-9215
Frövi 6164210-4014
Kilsbergen 2163211-6213
Kumla 5162014-1006

Division 5: Nora 6 - Storå 2 15-5, Storå 3 - Linde 8 14-6, Örebro 8 - Kumla 6 5-15, Linde 6 - Frövi 7 9-11, Linde 7 - Allé 5 Uppskjuten, Strike 6 - Nora 7 18-1.

Strike 616140215342
Linde 61613217642
Storå 31612226138
Örebro 81611146835
Linde 8168265628
Frövi 716907527
Storå 216529-6618
Nora 6165110-4016
Allé 5154110-3114
Kumla 6154110-5314
Nora 7161213-1075
Linde 7141013-1223

Curling

Resultat av Kristinehamns curling club, Curling open.

Division 1: Sandfallets CL - Karlskoga Salut 6-6, Rocks On The Ice - Medley 8-2, Team Swingers - Glidarna 0-7, Glidarna - Team Bo 7-5, Team Ken Brown - Karlskoga Salut 3-10, Team 70/30 - Labbero 2-8, Give & Take- Tågab Inst.

Tågab5311713
Team Ken Brown6402811
Sandfallets CL512249
Karlskoga Salut531178
Give & Take330066
Team Bo520346
Team Swingers502326
Glidarna521255
Labbero420244
Medley511333
Rocks On The Ice210122
Team 70/30410322

Division 2: Culis - Lag Malmberg 2-12, Sparven - CurlKul 3-6, Rolling Stones - Full Sop 8-6, Gubbarna - Lag Malmberg 10-2, Sparven - Ä-ligan 6-5, Team KaMeWa - Lag Malmberg 6-5, On Tee - Full Sop 1-6, WT - Rogers Boys 2-8, Team KaMeWa - Ä-ligan 5-7.

Rogers Boys64119
Rolling Stones54018
Team KaMeWa64028
Ä-ligan73137
Lag Malmberg73137
Gubbarna53026
CurlKul53026
Full Sop52125
WT52034
Culis62044
Sparven72054
On Tee61052
Så här jobbar KT och Kuriren med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.